Pokochaj siebie!

„Zaskakujące jest jak wiele ludzi idzie przez życie nie uświadamiając sobie, że ich uczucia względem innych ludzi są w dużej mierze determinowane przez uczucia wobec samego siebie, a jeśli nie czujesz się komfortowo ze sobą, nie możesz czuć się komfortowo z innymi.”

SIDNEY J. HARRIS

Trudno nam pojąć, że pokochanie siebie to najtrudniejsza miłość z jaką przyjdzie nam się zmierzyć. Wielu z nas nigdy nawet nie zastanawiało się nad tym, czy siebie kochają. Żyjemy w świecie, w którym wymaga się od nas bycia “idealnymi” cokolwiek to oznacza. Obserwujemy fantastyczne życia innych ludzi, zastanawiając się co z nami nie tak. Czemu nie możemy być jak oni. Tacy szczęśliwi, zamożni, piękni. Myślimy sobie wszystko im się układa, a my choć wkładamy ostatnie siły w nasze codziennie zmagania, nie widzimy efektów. Otóż to jest ułuda, którą żyjemy w rzeczywistości.

Odpowiedzią jest to, że gdzieś po drodze naszego życia zgubiliśmy samoakceptację i miłość do siebie. Być może stało się to już w dzieciństwie, kiedy rodzice ganili nas za nasze zachowanie, czy też w trakcie dorastania, kiedy stawaliśmy się młodymi dorosłymi pragnącymi akceptacji otoczenia. Nie ważne kiedy to się stało, ważne żebyśmy sobie zdali sprawę, że to jest główna przyczyna tego, że czujemy się nieszczęśliwi. 

Odniesiemy pierwszy sukces wtedy, gdy zdamy sobie sprawę, że tak naprawdę siebie nie kochamy, co za tym idzie, nie wierzymy w siebie. Kochanie siebie to stawianie granic tam gdzie ich potrzebujemy. Jeżeli nie nauczymy się siebie kochać, to życie będzie pasmem nieszczęść na własne życzenie. Żyjąc w poczuciu, że nasze życie jest nic nie warte, tylko pogłębiamy nasz smutek i brak miłości. Jeżeli żyjemy w związku, który nam nie daje szczęścia, to zastanówmy się czy to, aby my sobie tego szczęścia po prostu nie dajemy.

Gdybyśmy siebie kochali, nigdy nie pozwolilibyśmy sobie na taki stan rzeczy. To samo tyczy się naszej kariery zawodowej, jeżeli nasza praca nas przytłacza, jesteśmy zmęczeni, nie lubimy naszej pracy, spalamy się w niej, czy to nie jest efekt braku miłości do siebie? Nie wybralibyśmy przecież toksycznej atmosfery, gdybyśmy o siebie dbali i zależałoby nam na własnym szczęściu. Zobacz ile decyzji w życiu podejmujesz w oparciu o brak miłości do siebie.

Oczywiście w trakcie tych rozważań przychodzą do głowy różne myśli. Nie mogę niczego zmienić, bo mam dzieci, bo jestem uzależniona finansowo, bo nie znajdę innej pracy, bo co inni ludzie pomyślą? Otóż, czy chcesz, aby Twoje dzieci widziały rodzica, który rezygnuje ze swojego szczęścia? Jak możesz dać szczęście dzieciom i nauczyć ich miłości do siebie, jeżeli nie zobaczą tego u Ciebie? Jesteś uzależniona finansowo? Zmień to! Chyba nie chcesz żyć w nieszczęściu do końca życia. Dlaczego z góry zakładasz, że nie znajdziesz innej pracy, skoro już znalazłaś/ znalazłeś taką? Czy nie przemawia przez Ciebie brak pewności siebie? Powodem dlaczego do tej pory nie zmieniliście nic w swoim życiu – to wymówki wynikające ze strachu. 

Zastanawiasz się teraz czym jest miłość do siebie? Czy to aby nie jest egoizm? Jak w ogóle dowiedzieć się czy siebie kochasz? Zróbmy krótki test. Odpowiedz sobie szczerze na kilka pytań:

CZY…

  • czujesz się wystarczający?
  • nie porównujesz się do innych?
  • myślisz o sobie dobrze?
  • nie przejmujesz się opinią innych?
  • lubisz swoje ciało?
  • jesteś szczęśliwy/szczęśliwa w obecnym stanie rzeczy?
  • znajdujesz czas tylko dla siebie?

Jeżeli chodź na jedno pytanie odpowiedziałeś, odpowiedziałaś NIE to znaczy, że jest w Tobie część Ciebie, która nie akceptuje Ciebie. Warto nad tym popracować aby Twoje życie stało się pełne. Obiecuję Ci, że jeśli popracujesz nad sobą, przypomnisz sobie jak wspaniałą istotą jesteś. Odkryjesz jak bardzo szczęśliwy możesz się stać. Każdego ranka zaczniesz budzić się i doceniać to jak wspaniałe życie masz. A jeżeli będziesz się w swoim życiu czuć się nadal niekomfortowo, to zaczniesz zmieniać to małymi krokami.

Jesteś tu na tym świecie nie po to, żeby nieustannie cierpieć, ale po to żeby czerpać z życia ile się da. W momencie gdy siebie pokochasz, zaczniesz dbać o to co jesz, ponieważ będziesz chciał/chciała aby Twoje ciało było zdrowe. Jeżeli siebie pokochasz, odsuniesz od siebie osoby, które Cię krzywdzą. Jeżeli siebie pokochasz to będziesz mógł/mogła dać tę miłość innym, bo jak masz to zrobić teraz jeżeli nie masz w sobie tej miłości? 

Myślisz sobie co ja mogę o tym wiedzieć? Uwierz, dużo. Sama przeszłam bardzo długą i wyczerpującą drogę do pokochania siebie. Taką jaką jestem. Długo żyłam w przeświadczeniu, że jestem niewystarczająca, przejmowałam się krytyką innych, wszystko brałam do siebie, nie myślałam o sobie dobrze. Usprawiedliwiałam moje niepowodzenia od czynników zewnętrznych, a tak naprawdę to ja byłam ich przyczyną.

Kiedy poświęcałam cały swój czas pracy zapominając o sobie – był to przejaw braku miłości do siebie. Wtedy gdy płakałam nad swoim życiem, nie zmieniając w nim nic – był to przejaw braku miłości do siebie. W momencie gdy pozwalałam innym siebie ranić – był to przejaw braku miłości do siebie. Kiedy nieustannie porównywałam się do innych – nie widząc w sobie nic dobrego – był to przejaw braku miłości do siebie. Kiedy nie potrafiłam dać miłości drugiej osobie, był to przejaw tego, że nie miałam miłości do siebie. Jak więc mogłam dać ją komuś innemu.

Mój brak miłości do siebie doprowadził mnie do depresji, do stanu w którym przestało mnie cieszyć wszystko. Gdzie czułam, że całe moje życie jest jedną wielką przegraną. Ale wiecie co, jeżeli ja się podniosłam i odkryłam, że można się nauczyć kochać siebie, to Wy również możecie tego dokonać. 

Dziś kocham siebie, szanuje swój czas, szanuję swoje zdrowie, akceptuje swoje ciało. Dbam o siebie. Stawiam granice tam gdzie ich potrzebuje. I przede wszystkim mogę być dobra dla innych, bo sama jestem dobra dla siebie. Najlepsze jest to, że mimo tego, ze podczas lockdownu straciłam firmę, to uważam to za niezwykły prezent od losu. A najlepsze jest w tym wszystkim to, że mając teraz dużo mniej kasy dbam o siebie bardziej, niż wtedy gdy miałam jej dużo. Taki paradoks. Dlatego chciałabym, żeby Wam również zaczęło żyć się lepiej i przyjemniej. Żebyście moi kochani zauważyli ile w życiu macie dobra. Żebyście zajrzeli do własnego wnętrza i odkryli jak wspaniałymi ludźmi jesteście, żebyście docenili własne talenty. Bądźcie dla siebie łaskawi i dobrzy, bo nikt inny tego za Was nie zrobi.

Pokochaj siebie małymi krokami. Znajdź dla siebie na początek pięć/dziesięć minut dziennie. Usiądź lub się połóż się wygodnie, włącz muzykę, która Cię zrelaksuje. Zamknij oczy. Weź głęboki oddech, wypuść spokojnie powietrze. Powtórz 7 razy. Potem wymień w myślach rzeczy za które jesteś wdzięczna/wdzięczny, może to być cokolwiek: Twój pies, miejsce w którym mieszkasz, to że jesteś bezpieczna/ bezpieczny, że jesteś zdrowy. Naprawdę może to być cokolwiek. Weź kolejnych 7 głębokich oddechów. Teraz pomyśl o sobie dobrze, powiedz do siebie w myślach, że siebie kochasz, wymień wszystko co w sobie kochasz. Super! Teraz wymień wszystko co chciałbyś w sobie pokochać i powiedz, że już to kochasz i akceptujesz siebie w pełni.

To ćwiczenie należy powtarzać, może nie poczyni cudów od razu, ale już za pierwszym razem poczujesz, jak bardzo tego potrzebowałaś/potrzebowałeś. Obserwuj jak podczas tego ćwiczenia uwalniają się Twoje emocje. Po miesiącu stosowania zauważysz zmiany jakie w Tobie następują. I pamiętaj lepsze jutro zaczyna się teraz <3 Jeżeli potrzebujesz rozmowy, napisz do mnie poprzez formularz kontaktowy, chętnie podzielę się swoimi innymi metodami, albo po prostu wesprę Cię rozmową 🙂

Te posty też mogą Cie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *