Medytacja – czym właściwie jest?

Co to jest medytacja? 

Medytacja to ćwiczenie umysłu, mające na celu osiągnięcie spokoju, relaksu lub wejrzenia w swoje wnętrze. Coraz częściej słyszymy, że najlepszym sposobem na poradzenie sobie z codziennym stresem lub gonitwą myśli jest właśnie medytacja. W ostatnim czasie ta technika relaksacyjna jest coraz chętniej stosowana w gabinetach psychologicznych i innych tego typu placówkach, ze względu na nieocenione korzyści jakie ze sobą niesie. Procesy uruchamiane w naszym organizmie podczas medytacji, są w stanie znacznie poprawić jakość naszego życia. Co więcej wiemy o samym procesie? Medytacja jest to zagłębienie się w swoim wnętrzu, wprowadzenie umysłu w stan wyciszenia, zatrzymanie się w danej chwili  i świadome przebywanie w tu i teraz. Świadome oddychanie wprowadza nas w stan głębokiego relaksu. Cele medytacji mogą być jednak bardzo różne, wszystko uzależnione jest od potrzeb, lub sytuacji danej osoby. Możesz po prostu usuwać stres lub osiągać wyższe stany świadomości, w zależności od etapu rozwoju na jakim aktualnie jesteś.

Dla kogo jest medytacja?

Odpowiedź jest bardzo prosta. Medytację może stosować każda osoba, niezależnie od wieku. Każdemu z nas medytacja da niezwykłe korzyści, zauważalne już po pierwszym takim ćwiczeniu.

Jak medytować poprawnie?

Zacznijmy od tego, że nie ma konkretnych wytycznych jak robić to poprawnie, ponieważ każdy z nas jest inny i posiada odmienne potrzeby. Niektórzy mogą medytować w pozycji leżącej lub siedzącej. Wszystko zależy od Twojego komfortu i od tego czy w pozycji leżącej po prostu nie zaśniesz. U każdego sprawdza się co innego. Na początek możesz po prostu usiąść w ciszy, zamknąć oczy i pobyć w tym przez kilka minut. Możesz również włączyć sobie muzykę relaksacyjną i wsłuchać się w nią. Możesz wspomóc się dostępnymi prowadzonymi medytacjami na YouTube. Naprawdę możesz przebierać i na pewno znajdziesz coś odpowiedniego dla siebie. Wszelkie poradniki wskazują, aby pozbywać się napływających natrętnych myśli i wyzbyć się emocji. Na początku raczej jest to niewykonalne, nasz umysł przyzwyczajony jest do Ciągłej analizy i stanu czuwania. Nie zrażaj się jest to w pełni normalne. Po pewnym czasie wszystko zacznie przychodzić naturalnie.

Jak długo powinna trwać medytacja?

Medytacja powinna trwać dokładnie tyle, ile tego potrzebujesz. Tak naprawdę może być to nawet dwie lub trzy minuty lub nawet godzinę. Tu nie ma właściwych odpowiedzi. Każda Twoja decyzja co do czasu medytacji będzie dobra. Tak jak mówiłam, wszystko zależy od indywidualnych potrzeb. 

Jakie korzyści daje medytacja?

Przede wszystkim medytacja jest podstawą higieny naszego umysłu. Podczas medytacji, uspokoimy się, wyciszymy i zrelaksujemy. Nawet kilka minut medytacji w ciągu dnia, łagodzi stres, obniża poziom kortyzolu, a zarazem zwiększa podaż dopaminy. Z medycznego punktu widzenia regularna medytacja wspomaga nawet nasz układ immunologiczny. Takich korzyści jest znacznie więcej, ponieważ dzięki regularnej medytacji dużo lepiej poradzisz sobie z problemami dnia codziennego, zyskasz jasność umysłu i poprawisz swoją intuicję. Z każdym kolejnym dniem medytacji będziesz się czuł coraz bardziej szczęśliwy. Dodatkowo codzienne medytacje niesamowicie wpłyną na Twój rozwój wewnętrzny, gdy zajrzysz do swojego wnętrza, odkryjesz niesamowity potencjał jaki w Tobie drzemie. 

Dzięki pogłębianiu swojej wiedzy i praktyki będziesz w stanie pozbyć się lęków czy różnego rodzaju traum. To wszystko przyjdzie z czasem, ale uwierz mi gdy już spróbujesz, nie zejdziesz już z tej wspaniałej drogi.

Te posty też mogą Cie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *