Jak skutecznie się zmotywować?

Nigdy nie rezygnuj z celu tylko dlatego, że osiągnięcie go wymaga czasu. Czas i tak upłynie. H. Jackson Brown

Masz tyle planów, pomysłów, wizji. Brakuje tylko małego impulsu. Nie potrafisz doprowadzić czegoś do końca, często nawet do satysfakcjonującego Cię etapu. Wieczorem powtarzasz jak mantrę zacznę od jutra. Czy jest tak, że budzisz się nazajutrz, a po wczorajszym zapale nie ma już ani śladu? Masz wrażenie, że to jakieś błędne koło. Nie umiesz zapanować nad swoim życiem tak jakbyś tego chciała/chciał?

Dlaczego nie starcza Ci motywacji do działania?

To, do czego chcesz się zmotywować, musi być tym, czego chcesz naprawdę. Cel nie może być podyktowany opinią innych osób. Musisz czuć w 100%, że coś jest zgodne z Tobą. Może być tak, że po prostu podświadomie nie chcesz czegoś robić.

Dlaczego jest tak, że pomimo silnego przekonania – nie potrafimy zmusić się do działania? Z punktu widzenia nauki, dzięki ewolucji lubimy lenistwo. Chętnie wchodzimy w tryb oszczędzania energii i czasem bardzo trudno nam z niego wyjść. 

Nie spalaj się na samym początku

Do sedna. Jeżeli jesteśmy pewni tego nad czym chcemy pracować, nie zaczynajmy działania z pełnym impetem spalając się już na początku. To jest w wielu przypadkach zgubne. Dzieje się tak, ponieważ wykorzystujemy cały potencjał na samym początku. Jesteśmy zmęczeni, znudzeni itp., jest to sygnał dla mózgu, że to co robimy jest dla nas negatywne. Nasz umysł zapamiętuje ten wzorzec jako coś wyczerpującego. W efekcie kończy się to minimalną motywacją, lub jej całkowitym brakiem.

Metoda małych kroków

Musimy nauczyć się oszukiwać nasz mózg. Zacząć przygodę powoli i spokojnie. Tutaj sprawdza się idealnie metoda małych kroków. Powoli uczymy naszą głowę, że nowe zajęcie nie jest niczym strasznym. Chcesz zacząć uczyć się nowego języka? Za pierwszym razem usiądź do nauki na 5 minut. Rób to codziennie, lub co dwa dni – ważna jest regularność. Twój umysł odkryje, że nie dzieje się wcale nic złego, nudnego ani męczącego. Nie zdążysz się zmęczyć, ani znudzić. Proste prawda?

Wykonuj czynności świadomie

Kolejną ważną zasadą jest wykonywanie danych czynności ze świadomością, że robimy to dla siebie. Myślmy o tym gdzie nasze działanie może nas zaprowadzić. To bardzo pomaga, świadomość celu. Jeżeli mamy duży cel, to pracę nad nim dobrze jest podzielić na pomniejsze etapy. Cel nie może być zbyt odległy. Zmniejszamy tym swoje szanse na jego realizację. Przejście małego etapu daje nam ogromna satysfakcję. To pobudza chęć działania.

Nagradzaj się

Inną ważną zasadą jest nagradzanie się. Podziękujmy sobie w miły sposób, za to, że wykonaliśmy pracę. Traktujmy się miło i dobrze. Efekty niesamowicie nas zaskoczą. Siłę motywacji zdobywamy właśnie poprzez taką grę psychologiczną z sobą samym. Musimy mieć pewność, że to co robimy skutkuje. Nagroda sprawia, że jesteśmy z siebie zadowoleni i zachęcamy się do dalszego rozwoju.

Odpoczywaj

Ważne jest to, że jeżeli czegoś nie uda nam się zrobić nie możemy się za to karać i obwiniać. Jeżeli mamy gorszy dzień pozwólmy sobie na odrobinę luzu inaczej cała włożona praca opisana powyżej legnie w gruzach i trzeba będzie zacząć od początku. Jesteśmy ludźmi mamy prawo czuć się gorzej. W takie dni mamy prawo do odpoczynku, który jest niezwykle ważny. Wypoczęci, zdrowi jesteśmy o wiele bardziej efektywni. Wszystko należy robić z głową. 

I pamiętajcie robicie coś dla siebie, dla spełniania Waszych celów i marzeń, dla nikogo innego.  Nie rezygnujcie z nich!  Życie wynagradza wytrwałość.

Te posty też mogą Cie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *