Oczyść swoją przestrzeń – wprowadź nową jakość życia.

Jak wpływa na nas bałagan?

Czy zastanawialiście się kiedyś nad tym, że Wasze otoczenie ma na Was olbrzymi wpływ? Otóż co ciekawe nieuporządkowana przestrzeń wywołuje uczucie stresu w naszym organizmie. Nasz mózg to niesamowite urządzenie, jednak okazuje się, że samo przebywanie w nieuporządkowanej przestrzeni to dla naszego mózgu nie lada wyczyn. To oczywiście przekłada się na wiele innych aspektów w naszym życiu.

Im więcej się dzieje w naszej przestrzeni, tym więcej informacji musi przetworzyć nasz mózg.

Okazuje się, że bałagan naszemu mózgowi dostarcza zbyt wiele bodźców. Co za tym idzie czujemy się w takiej przestrzeni przytłoczeni. Może być tak, że nawet nie zdajemy sobie sprawy z tego co jest przyczyną ciągłej frustracji i zmęczenia. 

(Wychowałam się w domu z mamą “pedantką”, która każdą wolną minutę spędzała na sprzątaniu, szorowaniu, porządkowaniu. Każda rzecz miała swoje miejsce. Jak to w życiu bywa, robimy dużo na przekór rodzicom, więc ja sama do porządków nie przywiązywałam zbyt wiele uwagi. Z moich obserwacji bowiem wynikało, że na porządki szkoda życia 😉 Po latach różnych doświadczeń, doszłam do wniosku, że życie w bałaganie wcale nie jest takie kolorowe, jakby się mogło wydawać. Nie marnowałam czasu na sprzątanie, ale zmarnowałam go na ciągłe odnajdywanie się w nieuporządkowanej przestrzeni.

Chaos w przestrzeni osobistej – niska jakość życia.

Świetnie przetestowałam na sobie plusy i minusy życia w idealnym porządku, jak i w jednym wielkim chaosie. Mogę więc śmiało stwierdzić, że świadomie wybieram życie w czystym, dobrze zorganizowanym otoczeniu.

Na bazie swoich doświadczeń wiem, że aby zacząć lepiej funkcjonować, należy zacząć od uporządkowania swojego domu. W bałaganie trudno osiągnąć odpowiedni poziom koncentracji. Kolejnym minusem jest marnowanie czasu na poszukiwaniu rzeczy. Żyjąc w chaosie dostarczamy niepotrzebnie dużo stresu naszemu organizmowi. Co ciekawe badania wskazują nawet na to, że trudniej jest nam kontrolować naszą wagę mieszkając w uporządkowanym domu.

Dodatkowym minusem jest to, że jeżeli doprowadzimy naszą przestrzeń do kompletnego chaosu, tym więcej czasu potrzebujemy na sprzątanie. Jeżeli wprowadzimy do naszego życia kilka nawyków, bałagan już więcej nie będzie problemem. Tym samym wprowadzimy nową jakość do naszego życia.

Dbając o przestrzeń – dbamy o siebie

Przecież nasz dom, powinien być dla nas miejscem wyciszenia, relaksu, naszą oazą. Czy oaza kojarzy Ci się z brudnymi naczyniami w zlewie? Oczywiście, że nie! Dbając o przestrzeń – dbamy o siebie. Tak więc organizując swoją przestrzeń wyłącznie zyskasz. 

Jakie jest Twoje zdanie na ten temat? Jakie masz doświadczenia? Podziel się swoją opinią w komentarzu.

Te posty też mogą Cie zainteresować

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *